Президент підписав закон про оренду державного та комунального майна: що там?

24 грудня 2019 року Володимир Зеленський підписав Закон України «Про оренду державного та комунального майна».

Про те, що передбачає зазначений Закон, які процедури спрощує, та які наслідки матиме для українців розглянемо далі.

Новий Закон спрямований на удосконалення, спрощення і скорочення процедур оренди державного і комунального майна задля прозорості та відкритості процесу передачі в оренду державного та комунального майна, залучення широкого кола інвесторів до оренди державного і комунального майна, встановлюються засоби запобігання зловживання при передачі такого майна в оренду, а також осучаснення механізмів оренди державного та комунального майна, які не оновлювались ще з 1992 року.

Так, відповідно до закону, передача в оренду державного та комунального майна буде здійснюватися шляхом продажу права оренди на майно на електронному аукціоні в електронній торговій системі. В цій системі у відкритому доступі опублікована вся інформація про договори оренди державного та комунального майна.

Законом визначено ключові етапи процедури передачі в оренду зазначеного майна, що забезпечуватимуть прозорість, конкурентність економічну вигоду місцевим органам влади від надання свого майна в оренду, такі як:

1) прийняття рішення щодо можливості передачі майна в оренду;

2) внесення інформації про потенційний об’єкт оренди до електронної торгової системи;

3) прийняття рішення про включення потенційного об’єкта оренди до одного із Переліків;

4) опублікування інформації про потенційний об’єкт оренди, відносно якого прийнято рішення про включення до одного з Переліків, в електронній торговій системі;

4) розміщення в електронній торговій системі оголошення про передачу майна в оренду;

5) проведення аукціону на право оренди майна або передача об’єкта в оренду без проведення аукціону, укладання та публікація в електронній торговій системі договору оренди.

Також, Законом передбачено утворення двох Переліків:

  • Перелік об’єктів, щодо яких прийнято рішення про передачу в оренду на аукціоні;
  • Перелік об’єктів, щодо яких прийнято рішення про передачу в оренду без проведення аукціону.

Щодо випадків, коли фізичні та юридичні особи не можуть виступати орендарями державного та комунального майна, то не можуть бути орендарями: фізичні та юридичні особи, стосовно яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України «Про санкції», а також пов’язані з ними особи; юридичні особи, інформація про бенефіціарних власників яких не розкрита в порушення вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань»; фізичні та юридичні особи, зареєстровані в державах, включених FATF до списку держав, що не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом, а також юридичні особи, 50 і більше відсотків статутного капіталу яких належать прямо або опосередковано таким особам; фізичні та юридичні особи, які перебувають у процедурах банкрутства (неплатоспроможності) або у процесі припинення; працівники орендодавця – щодо майна, яке надається в оренду такими орендодавцями; працівники уповноважених органів управління та балансоутримувачів – щодо майна, оренда якого погоджується такими уповноваженими органами управління або яке знаходиться на балансі таких балансоутримувачів.

Щодо процедури, то порядок функціонування електронної торгової системи, передачі майна в оренду, подання заяв, проведення аукціонів, розмір, порядок сплати та повернення гарантійних та реєстраційних внесків, плати за участь в аукціоні (винагороди оператора), підписання та опублікування протоколу, договору за результатами аукціону затверджуються Кабінетом Міністрів України. Це свідчить про необхідність прийняття відповідних підзаконних актів.

Сам же аукціон проводиться за наявності заяв на участь в аукціоні не менше, ніж від двох учасників та вважається таким, що відбувся, у разі здійснення на аукціоні не менше одного кроку аукціону. Для участі в аукціоні потенційний орендар подає заяву на участь в аукціоні шляхом заповнення електронної форми в електронній торговій системі, встановленої адміністратором. В той же час, порядок подання заяв на участь в аукціоні встановлюється Кабінетом Міністрів України. Аукціон проводиться відповідно до договору, що укладається між орендодавцем та оператором електронного майданчика. Типовий договір між орендодавцем та оператором електронного майданчику затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері управління об’єктами державної власності, яким є Фонд державного майна України. Протокол про результати аукціону формується та оприлюднюється електронною торговою системою автоматично в день завершення аукціону в електронній формі. В той же час, відомості про учасників аукціону не підлягають розголошенню до завершення аукціону.

Вказаним Законом також врегульовується порядок передачі в оренду майна без проведення аукціону та закріплюється суб’єктний склад та підстави для такої передачі майна в оренду без аукціону, а також спрощується порядок формування та укладення договору про оренду майна, укладаючи його у типовій формі, що затверджується Кабінетом Міністрів України (державна власність) або представницьким органом місцевого самоврядування (комунальна власність). Договір оренди може відрізнятися від типового договору оренди, якщо об’єкт оренди передається в оренду із додатковими умовами. Рішенням Кабінету Міністрів України або представницьким органом місцевого самоврядування — для відповідного комунального майна можуть бути передбачені особливості формування договору оренди майна, що передається в оренду із додатковими умовами. Передача в оренду майна без проведення аукціону також здійснюється виключно в електронних торгових системах. Тут теж потрібно буде обирати такі системи, де будуть в обов’язковому порядку публікуватись укладені договори.

При цьому аукціон проводиться при наявності заяв на участь в аукціоні не менше, ніж від двох учасників і вважається таким, що відбувся, у разі здійснення на аукціоні не менше одного кроку аукціону. Для участі в аукціоні потенційний орендар подає заявку на участь в аукціоні шляхом заповнення електронної форми в електронній торговій системі, встановленої адміністратором. Порядок подання заяв на участь в аукціоні встановлюється урядом. Аукціон проводиться відповідно до договору, що укладається між орендодавцем і оператором електронного майданчика.

Згідно з законом, протокол про результати аукціону формується та публікується в електронній торговій системі автоматично в день завершення аукціону в електронній формі. В той же час, відомості про учасників аукціону не підлягають розголошенню до закінчення аукціону.

Крім того, Закон вносить зміни до Господарського та Цивільного кодексів, Кодексу України з процедур банкрутства і ряду законів, визначаючи правові, економічні та організаційні відносини, пов’язані з передачею в оренду майна, що перебуває у державній та комунальній власності.

Таким чином, вказаний закон містить ряд прогресивних положень та повністю оновлює процедуру передачі в оренду державного та комунального майна. Разом з тим, існує ряд положень, проблемні моменти яких, ми зможемо зрозуміти лише на практиці.

Будьте в курсі разом з нами!

Адвокатське бюро «Паляничко та партнери» — коли потрібний результат!

- Создание бизнеса
- Консультация
- Сопровождение
- Защита бизнеса

- Аудит
- Подготовка к проверке
- Сопровождение при проверке
- Оспаривание результатов

- Создание бизнеса
- Консультация
- Сопровождение
- Защита бизнеса

- Аудит
- Подготовка к проверке
- Сопровождение при проверке
- Оспаривание результатов

© 2015-2019 АБ «Паляничко и партнеры»
Политика Конфиденциальности.

Разработка и дизайн - DK web-studio