Законодавче регулювання програмної продукції має низку особливостей. Серед них – закріплення пільгового режиму оподаткування. До 2023 року непотрібно платити податок на додану вартість (далі – ПДВ) за постачання програмної продукції. Що можна вважати програмною продукцією?

На що поширюються норми Податкового кодексу та як їх застосовувати на практиці?

Комп’ютерна програма – це набір інструкцій у вигляді слів, цифр, кодів, схем, символів або в будьякому іншому вигляді, виражених у формі, придатній для зчитування комп’ютером, які приводять його в дію для досягнення певної мети або результату. (Закон № 3792-XII). Тобто це будь-яке програмне забезпечення гаджетів загального або спеціального призначення. Пунктом 261 підрозд. 2 розд. XX Податкового кодексу визначено, яка продукція належить до програмної з метою ефективного застосування норми.

До програмної продукції, операції з постачання якої звільнені від оподаткування ПДВ, належать:

– результат комп’ютерного програмування у вигляді операційної системи, системної, прикладної, розважальної та/або навчальної комп’ютерної програми (їх компонентів), а також у вигляді інтернет-сайтів та/або онлайн-сервісів і доступу до них;

– примірники (копії, екземпляри) комп’ютерних програм, їх частин, компонентів у матеріальній та/ або електронній формі, зокрема у формі коду (кодів) та/або посилань для завантаження комп’ютерної програми та/або їх частин, компонентів у формі коду (кодів) для активації комп’ютерної програми або в іншій формі;

– будь-які зміни, оновлення, додатки, доповнення; – та/або розширення функціонала комп’ютерних програм, права на отримання таких оновлень, змін, додатків, доповнень протягом певного періоду часу;

– криптографічні засоби захисту інформації.

Але вичерпний перелік цієї норми це ще не гарантія чіткого застосування на практиці.

Розгляньмо застосування вказаної вище норми через аналіз судової практики. У постанові Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 1 березня 2018 року у справі № 804/4301/17 податковий орган вирішив, що ключ для активації мобільного додатка не є компонентом програми, оскільки не змінює її функцій, а тому операція його реалізації (постачання) не може бути звільнена від сплати ПДВ. Суд першої інстанції, з яким погодився й апеляційний, став на бік платника податків, підтвердивши право компанії на податкову пільгу. Як результат – назва продукту у фіскальному чеку не впливає на оподаткування, якщо довести, що товар є невід’ємним компонентом програмного продукту, а його реалізацію здійснюють за замовчуванням. Звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання програмної продукції, а також операції з програмною продукцією, платою за які не можна вважати роялті згідно з абзацами другим – сьомим пп. 14.1.225 п. 14.1 ст. 14 цього Кодексу.

Під постачанням товарів необхідно розуміти будь-яку передачу права на розпорядження товарами як власник, зокрема продаж, обмін або дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (пп. 14.1.191 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу).

Водночас п. 261 підрозд. 2 розд. XX Податкового кодексу визначено, що тимчасово, з 01.01.2013 до 01.01.2023, звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання програмної продукції, а також операції з програмною продукцією, платою за які не можна вважати роялті згідно з абзацами другим – сьомим пп. 14.1.225 п. 14.1 ст. 14 цього Кодексу.

У разі здійснення операцій із програмною продукцією, оплата за які визначається як роялті, такі операції згідно з пп. 196.1.6 п. 196.1 ст. 196 розд. V Податкового кодексу не є об’єктом оподаткування ПДВ. Отже, в Податковому кодексі передбачено дві норми, які звільняють від оподаткування ПДВ незалежно від того, чи визначалася оплата як роялті, чи ні. Для звільнення просто необхідно застосувати різні підстави.


Строк використання цієї пільги:

Платник податків має право використовувати податкову пільгу з моменту виникнення відповідних підстав для її застосування й протягом усього строку її дії. Відмовитися від використання податкової пільги або зупинити її використання на один або кілька податкових періодів платник податків має право, якщо інше не передбачено Податковим кодексом. Податкові пільги, не використані платником, не можуть бути перенесені на інші податкові періоди, зараховані в рахунок майбутніх платежів за податками й зборами або відшкодовані з бюджету. Тому відмовитися від використання податкової пільги або зупинити її використання на один або кілька податкових періодів має право тільки платник податків стосовно всіх операцій із постачання товарів/послуг. Оскільки звільнення від оподаткування ПДВ надається за операціями постачання програмної продукції, тобто окремої операції суб’єкта господарювання, таку податкову пільгу платники податків застосовують обов’язково без права відмови від її використання.

Як відбити в податковій накладній Якщо здійснювану операцію з постачання програмної продукції звільнено від оподаткування ПДВ, у податковій накладній потрібно зазначати код товару, а не послуги. Необхідно зауважити, що програмна продукція не має окремого певного коду УКТ ЗЕД. Водночас пп. 2 п. 16 Порядку № 1307 передбачено, що ДПС визначає умовні коди товарів, яких немає в УКТ ЗЕД. Зокрема, згідно з Довідником умовних кодів для програмної продукції визначено умовний код 00502.

У яких випадках потрібно сплачувати ПДВ

1. Під час надання послуг з технічної підтримки. Коли в результаті постачання послуг (виконання робіт), пов’язаних із програмною продукцією, не відбувається ніяких змін у цій продукції (зокрема установлення, налагодження, тестування, виявлення та усунення недоліків, інформаційно-консультаційна підтримка), то операції з постачання таких послуг оподатковують ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20 %. Винятком є послуги з технічної підтримки (установлення, налагодження, тестування, виявлення та усунення недоліків) програмної продукції (комп’ютерних програм), які є складовою частиною постачання такої продукції й входять до складу її вартості.

2. Постачання устаткування разом із програмною продукцією. Коли вартість програмного забезпечення зараховують до вартості устаткування і вона є невід’ємною частиною системи/устаткування платники податків зобов’язані здійснювати нарахування й сплату ПДВ за такими операціями на загальних підставах, визначених для постачання товарів/послуг в Україні.

Проте, якщо визначити окрему вартість програмного забезпечення, така операція звільняється від оподаткування ПДВ. Отже, ця пільга справді необхідна для розвитку Іт-технологій. А сума ПДВ, враховуючи вартість програмного забезпечення, може бути досить великих розмірів.

Так, для постачальників такого продукту це, звичайно, вигідно, а чи вигідно це для державного бюджету?

Про це можна буде говорити в 2023 році, коли норми перехідних положень Податкового кодексу втратять чинність.

Віталій Паляничко, адвокат, керуючий партнер адвокатського бюро «Паляничко та партнери» спеціально для електронного видання ЮРИСТ&ЗАКОН

- Создание бизнеса
- Консультация
- Сопровождение
- Защита бизнеса

- Аудит
- Подготовка к проверке
- Сопровождение при проверке
- Оспаривание результатов

- Создание бизнеса
- Консультация
- Сопровождение
- Защита бизнеса

- Аудит
- Подготовка к проверке
- Сопровождение при проверке
- Оспаривание результатов

© 2015-2019 АБ «Паляничко и партнеры»
Политика Конфиденциальности.

Разработка и дизайн - DK web-studio